Full Text

Turn on search term navigation

Copyright International Institute of Political Science, Masaryk University Winter 2014

Abstract

Formování postoju Christlich Demokratische Union (CDU) v otázkách spojenÿch s percepcí národní/evropské identity proslo v uplynulÿch 20 letech vÿraznou proménou. Tato skutecnost se netÿkà pouze vÿhradné CDU, ale ve vëtsi ci mensí míre vsech relevantních politickÿch stran v rámci némeckého poütického systému. Cílem textu je analytickÿ pohled na promehující se píístup CDU ke zminënÿm fenoménum v uplynulÿch 20 letech2 aplikováním konceptu path dependency. Základním píedpokladem tohoto konceptu je souvislost po sobe následujících událostí. Nelze vnímat urcitÿ okamzik jako samostatnÿ fenomén, ale je nutné vzít v potaz cas, motivad a prostor události. V kontextu zkoumání institua koncept path dependency zahrnuje také jejich pravidla, normy a ideje, které utváíejí sociální interakce instituce (Ebbinghaus 2005:6). Die Piersona (2000, 2004) je prvotním hybatelem zmény struktury, nebo institucionáiního nastavení, krizovÿ moment (critical juncture), kterÿ v závislosti na kontextu situace zpusobí jiz zmínénou zménu. Pro úcely zkoumání vyvoje vnímání národních percepcí CDU jsem casové období rozdélil do následujících úseku: 1990-1998; 1998-2002; 2002-2009. Pozornost bude vénována zejména období 1998-2002, kdy CDU jakozto opozicní strana celila ekonomickÿm problémum Némecka, zásadní redefinici nëmecké integracní politiky a v poslední radé také v tomto období CDU zaznamenala dvé po sobé jdoucí volební porázky od sociální demokracie. Vycházeje z konceptu path dependency, text se zaméruje na proménu vnímání národních percepcí CDU z perspektivy definovanÿch krifi, nebo spíse momentu, reagujících na proménu vnéjsího prostredí a jejich následnou reflexi ve volebních programech.

I près púvodní pozitivní vyhlídky, strana ve volbách byla opét porazena SPD (Roth, Jung 2002). Jedním z hlavních duvodu porázky byla neoblíbenost bavorského politika v celonëmeckém kontextu. Tentó fakt potvrzuje, ze strana nebyla schopna vygenerovat silného kandidáta. Souëasnë Stoiberovo angazování a uzsí spolupráce CDU a CSU (poprvé ve volbách strany vystupovaly s jednotnym volebnim programem) se promítly do volebního programu.12 Tentó okamzik lze také chápat jako upozadéní priorit CDU ve prospëch CSU v momentë, kdy se CDU pokousela nalézt adekvátní odpovëd' na stranickou krizi. Uzsí spolupráce s CSU a s tím související intenzivnéjsí vnímání konzervativních témat je zajímavé sledovat v kontextu celonémecké debaty o integraéní politice. V jejím rámci doslo k zásadnímu uvolnéní pravidel pro získání némeckého obéanství. S príchodem Angely Merkelové do ëela CDU se strana pokousí o modernizaci nejen svych tradiéních témat, ale také o promënu chápání vztahu jedince a spoleénosti a samozrejmé také vztahu vuéi církvím (Lau 2009: 169).13 Ukonéení se éasové shoduje s vyvrcholením nëmecké integraéní debaty a s tím související zásadní proménou oficiálních postoju strany vuéi integraéním tématúm.

Pfi pouziti konceptu path dependency na vyvoj národních percepci lze sledované období rozdëlit do následujících fází. V období do roku 1998 dochází pouze k díléím zmënàm, které reflektují vyvoj prostfedí, ve kterém se aktér pohybuje. Nicménë soubëh politickych a institucionálních zmën v období od roku 2002 do roku 2005 lze oznaéit jako poéátek stabilizace strany v poslední dekádé. V tomto smyslu krize CDU (v období 1998-2002) znamenala promënu vnímání národních priorit v reflektující proméñující se kontext nëmecké politiky a stejnë tak projekci vlastnich pozmënënych priorit. Pri blizsím pohledu na promënu priorit CDU se nabizi zajímavy obrázek, ktery dostal jasné kontury v poslední ëàsti sledovaného obdobi (2005-2009). Jedná se o prizpûsobeni se nëmeckého politického a spoleëenského kontextu v oblasti imigrace. Zde se CDU vyraznë prizpûsobila politice ostatních relevantních stran. Z velmi vlazného postoje k cizincûm zijícím v Nëmecku se posunula k relativnë inkluzivnimu mainstreamu nëmecké debaty o budoucím etnickém usporádání. Druhym bodem je postupnà promëna evropské politiky. CDU postupnë opustila neochvëjnou podporu nadnárodní integrace. Ta byla nahrazena reflektováním vlastnich národních zájmu a snahou o píenos nëmeckych principu na evropskou úroveñ. V tomto ohledu se jedná o protichudny vyvoj oproti levicovym stranâm nëmecké politiky, které v souëasné dobë tvoíí hlavní podporovatele nadnárodní integrace zejména v jeji obëanské rovinë. Ve srovnání s imigraéní politikou nelze hovoíit o píizpusobení se kontextu nëmecké debaty, ale o projekci vlastnich programovych priorit. Tentó trend je postupnë viditelny v programech od roku 1998. Lze potvrdit, ze krize (roku 1998) vyvolala zmënu institucionální ch a politickych priorit, která byla v delsim ëasovém horizontu úspésná (vítézství ve volbách v letech 2005 a 2009). Strana dokázala úspésné inkorporovat zmënu kontextu politiky a souëasné krizové období vyuzít pro v jednotlivych programech ietëzici se promënu evropské politiky.

Details

Title
Analýza vývoje vnímání národní identity nemeckou CDU v letech 1990-2009/
Author
Vít, Michal
Pages
92A,93-112
Publication year
2014
Publication date
Winter 2014
Publisher
International Institute of Political Science, Masaryk University
ISSN
12132691
e-ISSN
12127817
Source type
Scholarly Journal
Language of publication
Slovak
ProQuest document ID
1541673918
Copyright
Copyright International Institute of Political Science, Masaryk University Winter 2014