Content area
Full Text
Summary
An Essay on Presidents at the Castle of the Czech Kings. Two Issues: Passivity beneath the Castle and Leadership at the Castle
The author tackles several topics regarding the phenomenon of Czech presidents. The Czech political system has a long-lasting tradition of strong presidents, since the first Czechoslovak president T. G. Masaryk. This office has always had a certain "informal prerogative" - some acts otherwise regarded as excessive use of power have been tolerated. The author then describes a characteristic aura around the Prague Castle, which has always been the natural center of the Czech (Czechoslovak) state, while no other place could be regarded as such. At the end of the essay he analyses the shortage of "authentic liberalism" in the Czech political system, which is induced by historical circumstances.
Keywords: president, Czech Republic, liberalism.
Pane prezidente... Vy to pochopíte, Vy totiz vsechno víte, Vy se poradíte, Vy to vyresíte, Vy me zachráníte...
(Jaromír Nohavica)
Nedávná zmena ústavy, zavádející prímou volbu hlavy státu, a nápadný nástup aktivismu nove zvoleného prezidenta jsou jen epizodami mnohem delsího príbehu o slabém obcanovi a silných prezidentech v ceských zemích.
Tradice takových aktivistických prezidentu, majících potíze s respektováním ústavy, prekvapivá míra tolerance ci spíse lhostejnosti k jejich eventuálním "preslapum", neprimerená ocekávání, vztahující se po staletí k obyvatelum hradu nad mestem a zemí, a konecne dlouhodobe slabé liberální instinkty - to vsechno skládá v nasí zemi (podle litery ústavy v republice parlamentního typu) neblahé dispozice k pasivite verejnosti a vudcovskému zpusobu vládnutí prezidentu.
Pro potvrzení techto neblahých dispozic svedcí okolnost, které se pri tehdejsí zmene ústavy nedostalo, a nedostává dodnes, nálezité pozornosti. Pritom je nejspíse, totiz jako príznak, jeste dulezitejsí nez samotná zmena zpusobu volby. Zmena zpusobu volby totiz nejen posílila mandát (legitimitu) prezidenta, ale posílila jeho moc také tím, ze maximálne ztízila moznosti jeho "odvolání". Prítomnost základního liberálního instinktu (neduvera k moci a mocným) by velela kompenzovat posílení mandátu prezidenta posílením kontroly nad ním (anebo omezením jeho konkrétních pravomocí) procedurou oznacovanou jinde jako "impeachment". Stal se pravý opak, ackoli se o tom tehdy nevedla zádná dukladnejsí rozprava: "odvolat" prezidenta republiky (zpusobit, aby ztratil svuj úrad) je dnes, po zavedení prímé volby, paradoxne obtíznejsí nez dríve, ackoli uz v minulosti to bylo velmi obtízné. K ústavní zalobe Senátu...